Nejvíc chyb hrozí při montáži, kdy je často problémem špatné kotvení. Kotvy mají být každých 30–40 centimetrů. „Na jedné stavbě v Brně jsem viděl dělníky, kteří kotvili nopovou fólii po dvou metrech. To je moc velký rozestup a fólie pak lidově řečeno plave,“ řekl specialista na hydroizolace Ing. Jaroslav Číka z LITHOPLASTu.
Nopovou fólii vždy pokládejte na hladký povrch. To znamená, že na podkladu nesmí být žádné výstupky a hrudky zaschlého betonu nebo malty. Fólie se o ně může roztrhnout.
Vzpomínáte, kolikrát jste už viděli nopovou fólií u stěny domu jen tak „vykukovat“ ze země? Určitě mnohokrát, je to totiž častý nešvar nezkušených řemeslníků.
Nopová fólie kolem základů domů vytvoří vzduchovou mezeru, kterou se odvětrává vlhkost a radon ven. „Pokud fólii nahoře nekryje lišta, snadno se zanese a někdy se vzduchová dutina úplně ucpe. Nopová fólie poté neplní svoji funkci,“ vysvětlil Ing. Jaroslav Číka.
Důležitou funkcí krycí lišty je také ochrana nopové fólie před UV zářením. Bez lišty může ničím nekrytá část fólie začít časem křehnout a rozpadat se.
Stavebníci často šetří na velikosti nopů. Raději pořídí levnější, velmi tenkou fólii s nižšími nopy, ale někdy toto řešení není vhodné.
Čím jsou nopy vyšší, tím větší vytvoří ventilační vzduchovou mezeru. Proto se například při sanacích kostelů nebo starých domů s tlustými zdmi používají fólie s vysokými nopy. Kdybyste použili malé nopy, odvětrávání bude méně účinné.
Jak zasypat nopovou fólii položenou kolem základů domu? Vysypat na ni půl tuny hlíny naráz není dobrý nápad. „Mohlo by to utrhnout kotvy, které fólii drží,“ upozornil Ing. Jaroslav Číka a dodal, „nejlepší je fólii zasypávat postupně menšími dávkami zeminy.“