Základním signálem kvality je kompletní dokumentace, ze které se dozvíte o fólii vše potřebné. Dokumentace obsahuje:
Tyto dokumenty často nenajdete volně přístupné na webu. Výrobci pro to mají dobrý důvod. Občas se stává, že nějaký e-shop nakoupí „noname“ fólie z Polska nebo Maďarska, pojmenuje je názvem zavedené značky a zveřejní u nich ukradenou dokumentaci.
“Obranou proti tomuto podvodu je nakupovat přímo u výrobce nebo u jeho ověřených obchodních partnerů. Jejich seznam obvykle najdete na webu výrobce,” poradil specialista na hydroizolační fólie Ing. Jaroslav Číka z LITHOPLASTu.
Stavba domu je drahá a je pochopitelné, že lidé při výběru materiálů hledí hlavně na cenu. Ale často to není ta nejlepší cesta.
Pozor byste si měli dát třeba při výběru nopové fólie, která se používá například v hydroizolaci balkonů a podlah. „Tloušťka naší fólie LITHOPLAST® je 0,80 mm a metr stojí 80 Kč. Když si na fólii stoupnu, nopy mě udrží. Pak jsou ale jiné fólie, které jsou silné jen 0,4 mm. Metr stojí 30 Kč, ale když si na fólii stoupnu, nopy se zdeformují a pak neplní svoji provzdušňovací funkci,“ vysvětlil odborník na hydroizolace.
Dalším problémem těchto levných nopových fólií je materiál. Jsou vyrobené z nízkohustotního polyetylenu LDPE a zbytek objemu tvoří nadouvadlo. Jenže když se za pár let dům přirozeně pohne, tenká fólie z LDPE nemusí tlak vydržet a hrozí její roztržení.
„Abychom tomuto problému u fólií LITHOPLAST® předešli, vyrábíme je výhradně z dražšího vysokohustotního polyetylenu HDPE bez jakéhokoliv nadouvadla. HDPE je totiž až dvakrát pevnější než LDPE,“ řekl Ing. Jaroslav Číka.
Také je dobré podívat se, jakou má výrobce zvolené fólie historii. Funguje už dlouhé roky nebo vznikl teprve před šesti měsíci? Ani v druhém případě to nemusí být problém, trochu opatrnosti však neškodí.
Zajímejte se i o samotnou fólii. Jak dlouho je na trhu a s jakými výsledky? Například hydroizolace PENEFOL® se vyrábí už od 80. let a za tu dobu se její účinnost prokázala přímo v praxi.
Zaručeným signálem kvality hydroizolace je osvědčení od Technického a zkušebního ústavu stavebního. „Chceme mít 100% jistotu, že naše produkty splňují všechny deklarované parametry. Proto si od ústavu každý rok necháváme přezkoušet všechny fólie,“ popsal Ing. Jaroslav Číka.
Kvalitní hydroizolace je základ. Ale stejně tak důležitá je správná pokládka. Když se postup odbyde, už za pár let může do domu téct.
Proto doporučujeme stavební dozor, který montáž zkontroluje ještě před betonáží. Existují 2 typy zkoušek:
Přemýšlíte nad vhodnou konstrukcí hydroizolace spodní stavby? Podrobně jsme pro vás popsali 6 nejběžnějších situací.